Print this Článok

MAREC – MESIAC KNIHY

Marec je mesiac knihy už od roku 1955, kedy ho v bývalom Československu vyhlásili na počesť Mateja Hrebendu. Cieľ bol jednoduchý – podpora trvalého záujmu o knihy. Martin Hrebenda Hačavský (10. 3. 1796 – 16. 3. 1880) bol šíriteľom slovenskej a českej knihy. Narodil sa a aj zomrel v marci.

Kniha priateľ človeka patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov mladších či starších. Svoje nezastupiteľné miesto stretnutia s knihou majú hlavne knižnice a škola.

Aj v našej základnej škole v priebehu mesiaca marec naši žiaci absolvovali mnoho zaujímavých aktivít. Vytvorili si vlastné leporelá, záložky do knihy navrhovali titulnú stranu, získavali vedomosti o autoroch a ilustrátoroch. Navštevujeme knižnicu, kde sme spoločne čítali okrem iných kníh aj niekoľko tém rozsiahlych výmyselníckych básní z knihy Jána Turana S nosom od zmrzliny. Kniha je popretkávaná realistickými, fantazijnými, či rozprávkovými príbehmi.

Do mesiaca knihy vhodne zapadol aj Týždeň slovenských knižníc, ktorý vyhlásila Slovenská asociácia knižníc v roku 1999 a pravidelne sa organizuje posledný marcový týždeň. Týždeň slovenských knižníc, prebieha v dňoch 23. – 28. marec 2015 pod spoločným mottom: „Knižnice pre všetkých“. V týchto dňoch sa žiaci v každej triede na vyučovacích hodinách čítania krátkou prezentáciou: „Odkiaľ k nám prišla kniha“ dozvedia o tom, ako sa kniha vyrába, kto je to spisovateľ, ilustrátor, kde sa kniha vytlačí, kto ju vydáva a kde si môžeme knihu kúpiť, alebo zapožičať.

Všetky hore uvedené aktivity viedli a smerujú k naplneniu cieľa, aby sa kniha stala súčasťou každodenného života našich žiakov.

 

Fotogaléria:

Videné: 984 krát

Permanent link to this article: https://lenartov.obecnyarchiv.sk/marec-mesiac-knihy/Show Buttons
Hide Buttons
x

Používame cookies, aby vám poskytla najlepší online zážitok. Dohodnutím súhlasíte s použitím cookies v súlade s cookies.